Intervjuus hoiatas Rasmussen, et Eesti ei peaks püüdma iga hinna eest 2011. aastal eurole üle minna, kuna võib sellega pikendada majanduslangust 2-3 aasta võrra.

Ojulandi pressiteate esimeses lõigus on kirjas, et Rasmussen tegi avalduse, et „Eesti peaks europüüdlustest loobuma". „Sellist mõttesähvatust on võimatu võtta tõsiselt," arvab Ojuland.

Miks siis selline valuline reaktsioon?

Just Reformierakond eesotsas Andrus Ansipiga on viimasel ajal serveerinud eurole üleminekut 2011. aastal Eesti päästerõngana. Millegipärast ei pingutatud aga üldsegi majandustõusu situatsioonis, kui oli eelmine tähtaeg. Ei saa märkimata jätta, et ka mitmete eesti analüütikute arvates pole iga hinna eest 2011.a. europüüdlus praeguses majandussituatsioonis enam mõttekas (vt. HARDO AASMÄE: Kuidas päästa Eesti?)

Ilmselt käis oravatele närvidele veel teinegi Rasmusseni avaldus, milles ta ütles, et europarlamenti ei tasu valida endisi peaministreid.

Allpool toome võrdluseks ära ka Rasmusseni intervjuu transkriptsiooni ja Ojulandi avalduse täistekstid. Keda usute?

Rasmussen:

Ma arvan, et Eestil ei ole mõistlik püüda iga hinna eest 2011. aastal eurole üle minna. Selleks, et seda teha, ei tohi eelarvedefitsiit olla suurem kui 3%. Sel aastal ei suuda seda nõuet täita ükski eurotsooni riik, välja arvatud Luksemburg. Saksamaal on eelarvedefitsiit juba praegu suurem. Kuidas te kujutate ette, et kõigil Euroliidu riikidel on suur eelarvedefitsiit ja Eestil ei ole? See ei ole lihtsalt võimalik. Kui te sellegipoolest pingutate, et kahe aasta pärast oleks teil selline situatsioon, siis riskite pikendada majanduslangust kahe-kolme aasta võrra.

Ojuland:

Eurole ülemineku mahategemine näitab sotside-marxsistide tõelist palet

Eile,  27. märtsil tegi üle-euroopalise sotsiaaldemokraatide partei esimees Poul Nyrup Rasmussen  avalduse, et Eesti peaks europüüdlustest loobuma.

Sellist mõttesähvatust on võimatu võtta tõsiselt. Ka välisministri ametis olles tuli mul kokku puutuda toonaste juhtivate sotside, näiteks Saksamaa liidukantsleri  Schröderi valitsusliikmete hoiakutega, et milleks Eestile NATOt üldse vaja on. Isegi Euroopa Liitu astudes oli tunda vasakpoolsete vastuseisu.  Selle taustal on eurole ülemineku mahategemine sotside-marxsistide tüüpiline käik.

Jääb ainult küsida, mis oleks siis saanud, kui Eesti ei oleks saanud ei NATOsse ega Euroopa Liitu, kas Eestit oleks oodanud samasugune saatus kui Gruusiat?  Kas siis oleks sotside silma kinnipigistav suhtumine  samasugune, kui täna Gruusia puhul?

Poul Nyrup Rasmusseni seisukohavõtt on isegi  diskusiooniainena vastuvõetamatu. Eesti seab oma eesmärke ise,  Euroopa sotside vastuseisule vaatamata. Tuletan meelde, et Euroopa sotside vastuseisule  vaatamata  saavutati kommunismi kuritegude hukkamõistmine. Euroopa sotside vastuseisule vaatamata teeme me kõik, et Eesti  oleks valmis minema üle eurole lähiaastatel.

Eesti Sotsiaaldemokraatlik erakond kuulub Poul Nyrup Rasmusseni juhitavasse üle-euroopalisse parteisse. Kas endine rahandusminister ise ei julgenud välja öelda, et nad ei tahagi euroga liitumiseks ettevalmistusi teha ? Kas selleks oli vaja tuua Eestisse Taani endine peaminister? Kas selle tõttu ei esitanud Padar rahandusministri ametis valitsusele vastuvõetavat ja eurole üleminekuks vajalike tingimustega  eelarvet?

Kinnitan, et Reformierakond valitsusjuhina ei lase end mõjutada sotside vildakatest ja  Eesti inimeste heaolu ohustavatest avaldustest. Me jätkame ettevalmistusi liitumiseks euroga.